Inwestycja w spółki – spółki zadłużone

Jakiś czas temu w internecie można odnaleźć prawdziwe zatrzęsienie ogłoszeń, w których oferuje się sprzedaż, kupno albo przejęcie zadłużonych przedsiębiorstw. Nie prawie każdy wie co tak realnie kryje się za takimi transakcjami , a dodatkowo jakie motywy kierują osobami biorącymi w tym udział.

Trzeba na wstępnie podkreślić, iż o ile ktoś wystawia anons typu kupię zadłużoną spółkę to nie znaczy to w tej samej chwili, że posiada on nie do końca legalne zamiary. Niestety większości osób przejmowanie cudzych długów kojarzy się jedynie i wyłącznie z chęcią przeprowadzenia tzw. przekrętu finansowego. Rzecz jasna funkcjonowania takie mogą wydawać się mało etyczne, natomiast w branży nie posiada miejsca na takie dylematy, jeżeli już wszystko jest kompatybilne z prawem. Przechodząc zatem do konkretów, zadłużone spółki kupuje się dla kilku celów, natomiast co ciekawe w takich umowach, to sprzedający płaci kupującemu za nabycie jego długów, ponieważ pozbywa się ichniejszym w zdecydowanie niższej cenie niż wynoszą jego wierzytelności. Zadaniem przejęcia zadłużonej firmy może być na przykład. zyskanie gotowej spółki z.o.o., która w tym samym momencie ma możliwość działać. Umożliwia na na oszczędności tymczasowe i finansowe, gdy zadłużenie jest niewielkie. W pewnych przypadkach także zadłużone przedsiębiorstwo ma niezbędne komuś koncesje i pozwolenia, które są trudne do uzyskania albo zajmuje to bardzo wiele czasu. Nie da się także ukryć, że kupno długów pozwala na stworzenie fikcyjnych kosztów i zapłacenie niższego podatku.

O ile ktoś zatem składa propozycję pod tytułem przejmę zadłużoną spółkę, robi on właścicielowi takiej firmy wielką przysługę, gdyż zmywa z niego wszelką odpowiedzialność za jego należności.

Więcej: dyrektor w spółce z o.o..