Decyzje w sprawie aut zastępczych

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto wykorzystuje samochodu do celów osobistych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co istotne, nie ma innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma właściwie każdy, a nie jak do tej pory wyłącznie osoby, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, oczywiście, sytuacja nie jest taka prosta, bowiem ubezpieczalnie w dalszym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto być świadomym więc, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo również od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (o ile można było nim wcześniej podróżować) aż do dnia jego odbioru. Jednak, w sytuacji szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do samochody zastępczego albo zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Ze stuprocentową pewnością Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu pojazdy samochodowe zastępczego czy wypłaty w przypadku szkody całkowitej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać własne prawa! A w przypadku jakichkolwiek uwagi skorzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Zakliczyn.