Auto zastępcze na czas naprawy

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto używa samochodu do celów osobistych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co istotne, nie ma innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma każdy, a nie jak do tej pory tylko osoby, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. Praktycznie, oczywiście, sytuacja nie jest taka prosta, bowiem ubezpieczalnie w dalszym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto mieć na uwadze więc, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo też od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (o ile można było nim poprzednio podróżować) aż do dnia jego odbioru. Natomiast, w przypadku szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do auta zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Bez wątpienia Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, aby wypłacić jak najmniej, albo wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu pojazdy samochodowe zastępczego czy wypłaty w sytuacji szkody zupełnej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Głównie znać własne prawa! A w przypadku jakichkolwiek sugestie korzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Bochnia.